کد خبر: ۵۵۰۴۸
تاریخ انتشار : ۰۸:۵۸ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲
وزیر نیرو با اشاره به توقف رشد مصرف برق خانگی با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی، گفت: در سال آینده طرح پاداش صرفه‌جویی را گسترش می‌دهیم و شامل بخش‌های دیگر هم خواهیم کرد.

به گزارش برق نیوز، "علی‌اکبر محرابیان" شب گذشته، شنبه در آستانه ورود به هفته دولت با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: از ابتدای دولت سیزدهم ۵۷۸۴ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۱۴۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت یا ارتقای راندمان نیروگاه، ۲۰۳ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و ۳۵۸ مگاوات نیروگاه‌های تولید پراکنده در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسیده است. از این ظرفیت منصوبه در اوج مصرف تابستان امسال بالغ بر ۷۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات به ثبت رسید و امید است این پیک در روز‌های باقی‌مانده تابستان تکرار نشود.

وزیر نیرو با بیان اینکه میزان مصرف برق بخش‌های مختلف از جمله خانگی در ماه‌های مختلف متفاوت است، افزود: حدود یک سوم سهم بخش خانگی، یک سوم بخش صنعت و یک سوم دیگر بخش‌ها اعم از کشاورزی، اداری، عمومی، تجاری و ... می‌شود.

۸۵ میلیون ایرانی در مدیریت مصرف برق خانگی با طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی همراهی کردند

وی با بیان اینکه سال گذشته و امسال با مدیریت مصرف حداکثر انرژی مورد نیاز کشور تامین شد، اضافه کرد: برای نمونه کاهش ساعت کاری ادارات به این منظور اعمال شد که اوج مصرف ادارات با اوج مصرف خانگی همزمان نشود. در بخش خانگی نیز مدیریت مصرف را به دست مردم دادیم، به عبارت دیگر ۸۵ میلیون ایرانی در مدیریت مصرف خانگی با طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی مشارکت و همراهی کردند. در این طرح گفته شد که هر ایرانی به هر میزان که کاهش مصرف داشته باشد ضمن کمک به تامین برق پایدار برای همه اقشار جامعه، می‌تواند از پاداش صرفه‌جویی استفاده کند.

وزیر نیرو افزود: سال گذشته به ازای هر یک کیلووات، ۵۰۰ تومان و امسال تا ۲۰۰۰ تومان پاداش صرفه‌جویی مصرف برق برای مشترکان درنظر گرفته شد که با نتایج بسیار خوبی همراه شد. بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ رشد مصرف خانگی به صورت سالانه حدود ۷ درصد و رشد مصرف صنعتی حدود ۴ درصد بوده است. با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار ۲.۳ درصد کاهش مصرف در بخش خانگی رخ داد. این در حالی است که در سال ۱۴۰۰، چهار ماه خاموشی اعمال شد.

محرابیان با اشاره به گرمای بی سابقه تابستان امسال، بیان کرد: گنبد حرارتی در منطقه ما مستقر و تقریبا تمام نقاط کشور گرم شد؛ تابستان امسال به ویژه مرداد تمام نقاط کشور گرم بود و اعداد رکوردی را به ثبت رساند. علی رغم گرمای بی سابقه و اضافه شدن یک میلیون مشترک جدید نسبت به سال ۱۴۰۰ فقط یک درصد رشد مصرف خانگی به ثبت رسید این درحالی است که با احتساب شرایط گذشته باید ۱۴ درصد با رشد مصرف برق مواجه می‌شدیم.

وی تصریح کرد: در بخش صنعتی سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۶ درصد رشد مصرف برق ثبت شد و در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد به رشد مصرف اضافه شده است به طورکلی ۳۰ درصد به مصرف صنعتی کشور اضافه شد این امر به معنای مدیریت توسط مردم است و اگر مردم همراهی نمی‌کردند حتما با مشکل ربرو می‌شدیم.

وی یادآور شد: در تابسان سال ۱۴۰۰ به رغم وجود کرونا در کشور، پروژه‌های عمرانی کشور رکود داشت و در اثر نبود برق برای صنایع، سیمان کشور ۴۳۳ درصد با رشد قیمت مواجه شد و موجودی انبار اغلب کارخانجات به شدت کاهش یافت؛ اما در یک مرداد امسال، قیمت این محصول پنج درصد نسبت به شروع فصل گرما کاهش یافت، علاوه بر آن موجودی ذخیره کلینکر کارخانجات سیمان نسبت به شروع تابستان تقریبا دوبرابر شد. البته برخی از صنایع با محدودیت روبرو شدند، اما ما تلاش می‌کنیم انرژی مورد نیاز صنایع را با تغییر زمان مصرف انرژی تامین کنیم.

محرابیان با بیان اینکه عموما در روز‌های جمعه با کمترین میزان نیاز به مصرف برق مواجه هستیم، ابراز داشت: تابستان امسال در منطقه خوزستان اکثر اوج مصرف در روز‌های جمعه رقم می‌خورد چرا که صنایع در این روز از هفته بیشترین بار را دریافت می‌کردند این به معنای مدیریت مصرف است.

توسعه و تقویت طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی برای تابستان ۱۴۰۳

وزیرنیرو درباره برنامه وزارت نیرو برای مدیریت ناترازی در سال آینده بیان کرد: نتیجه این دو سال نشان داد که با همکاری مردم و با برنامه منسجم، حساب شده و کاملا اقتصادی در کنار مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی همه ما و جامعه می‌توانیم در یک حرکت ملی مصرف انرژی کشور را مدیریت کنیم. در سال آینده طرح پاداش صرفه‌جویی را گسترش می‌دهیم و شامل بخش‌های دیگر هم خواهیم کرد. به عبارت دیگر در بخش اداری، تجاری، کشاورزی و ... می‎توانیم از این ظرفیت به نحوی استفاده کنیم که مردم خودشان تصمیم بگیرند و مدیریت کاملا مردمی صورت گیرد.
وی بیان کرد: در ماده ۴ قانون مانع‌زدایی این صنعت برق پیش‌بینی شده است که صنایع بزرگ کشور ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه احداث کنند؛ این مهم از ابتدای دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده است و حدود ۱۵ هزار مگاوات مجوز برای صنایع صادر شد که طبق قانون ساختگاه‌های ۱۰ هزار مگاوات مشخص شد و ساخت بالغ بر ۵۶۰۰ مگاوات نیروگاه صنایع آغاز شد و از این میان تاکنون دو واحد به بهره‌برداری رسیده است، دو واحد نیز بزودی به بهره‌برداری می‌رسد؛ پیش‎‌بینی شده تا پایان سال حداقل ۱۴۰۰ مگاوات از این نیروگاه‌ها افتتاح و به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی گفت: طبق این برنامه سالانه بخشی از مدیریت و تامین برق را موکول به صنایع می‌شود. البته در گذشته زمانی که بنده در وزارت صنایع حضور داشتم این اقدام را انجام دادیم که بسیار اثربخش و مفید بود که باعث تامین برق پایدار شد.

وزیر نیرو در تشریح تجدیدپذیر‌ها افزود: انرژی‌های تجدیدپذیر بهترین نوع برق است چرا که در کنار رفع ناترازی برق، به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی کمک شایانی می‌کند و از نظر حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف آب بسیار حائز اهمیت است. در این راستا نیروگاه‌های متعددی را در کشور در چارچوب قوانین متعدد آغاز کرده‌ایم که عمدتا توسط بخش خصوصی و نیز بخشی توسط صنایع اجرایی می‌شود.

مصرف برق سیستم‌های سرمایشی کشور در تابستان معادل مصرف برق کشور مصر است

وی با بیان اینکه ۳۱ هزارمگاوات مصرف برق کشور در فصل گرما مربوط به استفاده از کولر‌ها و دیگر سیستم‌های سرمایشی است، اظهار کرد: این میزان معادل مصرف برق کشور مصر با جمعیتی بالغ بر ۱۰۶ میلیون نفر است، تفاوت مصرف زمستان و تابستان ایران ۳۱ مگاوات است و بهینه‌سازی در این موضوع کمک شایانی به صنعت برق کشور می‌کند.

محرابیان با بیان اینکه هریک درجه افزایش دمای هوا حدود ۱۸۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌کند، گفت: در افزایش راندمان و بهره‌وری کولر‌های آبی، پیش از این، طرحی تحقیقاتی برای نمونه‌سازی موتور‌های BLDC آماده شده بود، بکارگیری این دست از موتور‌های پربازده، تاثیرقابل توجهی در افزایش بهره‌وری و راندمان کولر‌های آبی خواهد داشت به‌طوری که مصرف انرژی را به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار کولر آبی با موتور پربازده تولید می‌شود

وی یادآور شد: با استفاده از ظرفیت‌های استاندارد، استاندارد این دست از موتور‌ها به رسمیت شناخته و تولید آن در کشور آغاز شد؛ سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار کولر آبی در کشور با این فناوری تولید می‌شود و تا پایان سال استاندارد این نوع کولر به عنوان استاندارد اجباری معرفی می‌شود و تمام کولر‌های تولیدی کشور با موتور‌های BLDC تولید شود.

وزیر نیرو در این باره تصریح کرد: بهره‌مندی از این دست از کولر‌های آبی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، در کاهش مصرف برق نیز صرفه‌جویی قابل توجهی را رقم می‌زند به طوری که بکارگیری این نوع فناوری ۵۰ درصد در مصرف برق و ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد داشت. همچنین در کولر‌های گازی با ارتقای استاندارد و حذف رده‌های مصرف پایین، امکان افزایش بهره‌وری و راندمان در کولر‌های گازی وجود دارد و با همکاری استاندارد این اقدامات در حال انجام است.

محرابیان در واکنش به برنامه‌های اصلی وزارت نیرو برای رفع ناترازی برق، اعلام کرد که ناترازی را باید بر پایه نحوه مدیریت برق معرفی کنیم؛ در سال ۱۴۰۰ و با آغاز به کار دولت سیزدهم بالغ بر ۱۵ هزار مگاوات با ناترازی روبرو بودیم که نتیجه آن خاموشی‌های سراسری در بخش خانگی، صنایع و ... از ۲۹ اردیبهشت تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ بود که از یک تا سه نوبت این خاموشی‌ها بر اساس جداول هفتگی و ماهانه اعمال می‌شد.

وی یادآور شد: برنامه‌ریزی دولت بر سه اصل استوار شد که شامل توسعه نیروگاه‌ها، مدیریت مصرف و بهینه‌سازی می‌شود؛ در توسعه نیروگاه‌ها بالغ بر ۷۷۴۵ مگاوات تا به امروز نیروگاه را به شبکه متصل کردیم که این عدد قابل توجهی در مقایسه با توسعه‌هایی است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده بود.

بیش از ۲۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم به بهره‎برداری رسید

محرابیان تصریح کرد: احداث نیروگاه‌های بزرگ تجدیدپذیر در کشور آغاز شده است و مرحله به مرحله شاهد افتتاح این نیروگاه‌ها هستیم. بیش از ۲۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در همین دولت به بهر‌برداری رسیده است. نیروگاه ۵۰ مگاوات بادی میل نادر در منطقه سیستان را داریم که به صورت آزمایشی در حال بهره‌برداری و آماده افتتاح رسمی است. نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰، ۲۰ مگاواتی و نیروگاه‌های کوچک مقایس پنج کیلوواتی که باعث تامین درآمد پایدار برای خانواده‌ها می‌شود و تسهیلات قرض‌الحسنه برای آن پیش‌بینی شده است از دیگر مورد است.

۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافت

وزیر نیرو بیان کرد: با انجام این اقدامات ۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافت. سالانه یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق کشور افزوده می‌شود و طی دو سل عملکرد وزارت نیرو حدود دو میلیون مشترک جدید وارد شده است.

وی با بیان اینکه این ناترازی با روش‌های مدیریت مصرف کنترل شد، افزود: کشور می‌تواند با روش‌های مختلف در کنار توسعه نیروگاه‌ها برق کشور را مدیریت کند.

محرابیان درباره چگونگی مدیریت عدم خاموشی در بخش خانگی گفت: برای مدیریت مصرف برق باید برق مورد نیاز مردم را در همه بخش‌ها اعم از خانگی و صنعت تامین کنیم؛ استفاده از فناوری‌های جدید، روش‌های آماری و ظرفیت‌های سخت افزاری صنعت برق این امکان را ایجاد می‌کند که بتوانیم مدیریت صحیحی را صورت دهیم و از ظرفیت نیروگاهی کشور حداکثر انرژی مورد نیاز را تامین کنیم.

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
0
1
تو سواد نداری این طرح فقط بدهی داره برای توزیع حق طلب ام .
دلسوز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
0
0
سلام و عرض خسته نباشید، با توجه به شرایط شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی جناب آقای مهندس اکبر فرج نیا متاسفانه اقداماتی علیه وزارت نیرو انجام میدهند، با این موضوع که یک فرد بنام آقای مسعود علی اکبری به عنوان شاغل در یک شرکت سخت افزاری بودند که به مدت حدودا ۳ سال هست که این شرکت سخت افزاری با شرکت توزیع آذربایجان شرقی قرارداد دارند و کارهای پیمانکاری انجام می دادند و ازطرفی فرد مذکور شاغل در آن شرکت بود و به عنوان لیسانس علوم کامپیوتر فعالیت میکرد ولی در عرض چند ماه نمیدانیم چطور شد که این فرد الان بصورت تامین نیرو، جالبه اطلاع داشته باشید در دفتر روابط عمومی مشغول می باشند نمیدانم دلیلش چیست؟ دفتر روابط عمومی که سرپرستی دارد که خودش نیروی شرکتی یا همان تامین نیرو هست، و شخص فرد مذکور هم جندین بار در مورد کارهای محوله روابط عمومی به مشکل برخورد کردند لطفا رسیدگی بفرمایید
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
4
0
تنها وزیری که به کاهش مصرف اهمیت ویژه داده است .
درست است پرداختن به امور بهینه سازی زمان بر است ولی بدون زیرساخت های لازم نمیتوان انتظار زیاد داشت زمان سپری میشود اهداف محقق نمیشود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
آخه همشون وصل هستن به کمیته امداد.
هدفشون کمک کردن به کمیته امدادیهاست.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
فقط گداهایی که نمیخوان پول برقشون بدن ازش راضین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
0
2
سلام
پاداش پرسنل را چطور پرداخت می کنید توزیع برق اهواز امسال پاداشی نداده و فقط کار ،کار کار این چه وضعی
معوقه های حقوق را ندادند
پول نسخه های درمان ۶ ماهه پرداخت نشد
گرمای ۷۰ درجه پرسنل با چه انگیزه کار کنند
مدیر عامل برق اهواز صرفا جهت پی گیری
تشکر
پاسخ ها
پرویز
| Iran (Islamic Republic of)
مدیرعامل برق اهواز فعلا مشغول لابی گری برای تمدید دو سال دیگر است پرسنل کیلو چند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۳
0
1
گسیکه انگیزه کارکردن نداره و فقط اومده چند سواهی از وزارت صنعت معدن چند تا … اورده دائما هم بخاطر اوننها به مخالفانش باج میده
ارسال نظر قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «برق نیوز» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نتیجه عبارت زیر را وارد کنید
captcha =
وضعیت انتشار و پاسخ به ایمیل شما اطلاع رسانی میشود.
پربازدیدها
برق در شبکه های اجتماعی
اخبار عمومی برق نیوز
عکس و فیلم
پربحث ترین ها
آخرین اخبار