کد خبر: ۵۴۳۳۰
تاریخ انتشار : ۱۲:۲۹ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
ثمرات افزایش بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی در کشور یادداشت ثمرات افزایش بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی در کشور، از هادی مدقق، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت مادرتخصصی برق حرارتی را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش برق نیوز، شاخص شدت مصرف انرژی یک معیار تعیین‌کننده برای مشخص‌کردن میزان کارایی و بازدهی انرژی در سطح اقتصاد هر کشور در نظر گرفته می‌شود. این شاخص به عنوان واحد انرژی برای هر واحد تولید ناخالص داخلی محاسبه می‌شود و بهبود آن به معنای استفاده از انرژی کمتر برای تولید یک محصول یا خدمات است که می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در هزینه و کاهش اثرات زیست محیطی شود و نرخ بهبود شدت انرژی اولیه جهانی یک شاخص مهم برای پیشرفت به سمت اهداف انرژی پایدار است.

این شاخص از منظر افزایش کارآیی و بازدهی انرژی و از دو جهت کاهش وابستگی کشور به خارج برای تهیه انرژی و کنترل تبعات و تغییرات آب و هوایی در داخل کشور به دلیل مصرف بالای انرژی در کشورهای توسعه یافته حائز اهمیت است.

آمارها نشان می‌دهد که شاخص شدت مصرف انرژی متوسط جهانی برابر ۰.۱۱۱ است ولی این شاخص در ایران برابر  ۰.۲۳۲ است. البته این نکته قابل توجه است که عوامل زیادی بر شدت انرژی تأثیر می‌گذارند، از جمله شرایط آب و هوایی، تفاوت‌های جغرافیایی، زیرساخت‌های اقتصادی و نوع صنایع موجود در کشورها که تأثیر قابل توجهی در یکسان نبودن کشورها از نظر شاخص شدت مصرف انرژی دارد.
11_87

روند تغییرات شاخص مصرف انرژی در ایران و جهان
 
تفاوت قابل توجه بین شاخص مصرف انرژی در ایران و متوسط جهانی از دو جهت قابل توجه است. مورد اول آن‌که پیش از این، توجه کمتری به بحث مدیریت مصرف انرژی در ایران شده است. اما از سوی دیگر، این نکته وجود دارد که می‌توان با در نظر گرفتن این پتانسیل برای کاهش مصرف انرژی با استفاده از مدیریت مصرف، تا حد قابل توجهی نیاز به توسعه منابع تولید انرژی از جمله نیروگاه‌ها به‌عنوان منابع تولید انرژی الکتریکی را کاهش داد.

این مسئله با در نظر گرفتن تفاوت قابل توجه بین هزینه تقریبی توسعه نیروگاه حرارتی همراه با خط انتقال (حدود ۱۰۰۰ دلار به‌ازای هر کیلووات) با هزینه ارزش معادل برای کاهش مصرف (حدود ۱۰۰ دلار به ازای هر کیلووات کاهش مصرف) تأمل‌بر‌انگیزتر می‌شود.

با استفاده از روش‌های بهره‌وری انرژی و مدیریت مصرف که شامل ابزارها، تکنولوژی‌ها و رویکردهای مختلف است می‌توان مصرف انرژی را کاهش و کارایی انرژی را افزایش داد.

گزارش‌های منتشرشده از روندهای جهانی، نشان می‌دهد که آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA) هدف کاهش مصرف انرژی نهایی در سال ۲۰۵۰ از ۷۴۴ اگزاژول به حدود ۳۵۰ اگزاژول (به مقدار کمتر از مصرف فعلی دنیا) را با استفاده از بهره‌وری انرژی دنبال می‌کند.  البته در کنار بهره‌وری انرژی، سیاست‌های افزایش برقی‌سازی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر نیز دنبال می‌شود که به این‌منظور هزینه ۱۱۰ هزارمیلیارد دلاری را در نظر گرفته است. نکته قابل توجه این‌که از این مبلغ، بهره‌وری انرژی سهم ۳۴ درصدی را به خود اختصاص داده است.    

در ایران هم در برنامه هفتم ارائه‌شده توسط شرکت ساتبا، ۲۵ تراوات‌ساعت انرژی با استفاده از مدیریت مصرف انرژی کاهش مصرف در نظر گرفته شده است که از این مقدار کاهش مصرف، مقدار ۲۰ تراوات‌ساعت به بخش ساختمان تعلق خواهد داشت. اما همچنان ضرورت پرداختن به موضوع مدیریت مصرف انرژی احساس می‌شود.

شایان ذکر است بخش تولید برق وزارت نیرو (شرکت مادرتخصصی برق حرارتی) از طریق جایگزینی نیروگاه‌های فرسوده، تکمیل سیکل از طریق احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی، ارتقای ناوگان نیروگاه‌های گازی و نوسازی ناوگان نیروگاه‌های بخاری کشور و همچنین نصب توربین انبساطی در ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز کشور می‌تواند کارایی انرژی را افزایش دهد. چرا که هر یک درصد افزایش متوسط راندمان تولید برق حرارتی، صرفه‌جویی دو میلیارد مترمکعبی مصرف گاز طبیعی و کاهش سه درصدی گازهای گلخانه ای را به همراه خواهد داشت.

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۷
0
0
لالایی جدید دیکته شده از سوی مدیران سفارشی وزارت نیرو است...... پس چرا تاکنون ؟!
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۸
0
0
الحمدلله یک شاخص رو به رشد در سه دهه گذشته هم که داشتیم شما می خواهی اونو کاهش بدی!
چرا اول عارضه یابی نمی کنیم که علیرغم تمام محدودیت های توسعه ای در کشور مثل کاهش ارزش پول ملی، تحریم ها و ... مدیران حوزه انرژی و سیاستگذاری کشور عملا بر خلاف روش های مرسوم عمل کرده اند.
حتما دلیلی داشته اند.
بر اساس قانون علت و معلول اگر علت و مبنای تصمیمات سه دهه گذشته دقیق بررسی نشود بحث کردن در مورد معلول که رشد شاخص مصرف انرزی هست کارآیی نخواهد داشت.
رضاا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۸
2
2
عجب است که مدیرکل برنامه ریزی کلان شرکت مادر تخصصی برق حرارتی....، هزینه احداث نیرگاه را با هزینه کاهش مصرف مقایسه میکند و فورا نتیجه میگیرد این نسبت ۱ به ۱۰ توجیه کننده تمرکز بیشتر بر کاهش مصرف برق در برنامه هفتم است،
بزرگوار در کشورهایی که پیک بار معنادار و موقتی وجود دارد این استدلال قابل قبول است ولی در ایران که اساسا تمام سال نزدیک پیک یا در پیک هستیم تمرکز باید بر تولید باشد نه کاهش مصرف،
برادر هزینه ای که برای احداث نیروگاه میشود ، سرمایه گذاری ملی است، هزینه ای که برای کاهش مصرف میشود به کجا می رود؟؟؟ آیا با همین استدلال کج و کوله شما، اگر از ده سال پیش تا کنون هر سال به جای توسعه ظرفیت تولید، بر کاهش و قطع مصرف متمرکز نبودیم ، آیا الان ظرفیت تولیدی ایجاد شده بیشتر از میزان نیاز به کاهش مصرف نبود؟
توسعه ظرفیت تولید =افزایش سرمایه ملی در صنعت برق کشور
پول پاشی برای کاهش مصرف= افزایش تورم و هدر رفت سرمایه ملی،
دقیقا مثل اینکه مستاجری اجاره نشینی را به خرید خانه ترجیح دهد صرفا به این دلیل که اجاره سالانه خانه استیجاری کمتر از قیمت خرید خانه است!!!!!
پاسخ ها
توانیری
| Lithuania
اقا رضا هر سال یک و نیم درصد کاهش در مصرف مساویست با ساخت یک نیروگاه ۹۰۰ مگاواتی در ایران که صرفه جویی ۸۰۰ میلیون دلاری و کاهش الودگی هوا و کاهش مصرف اب و کاهش سوخت فراوان رو هم بهمراه داره..میدونین الان شش ساله حتی یک نیروگاه فسیلی جدید در امریکا ساخته نشده...!؟ دلیلش افزایش منطقی قیمت برق..رعایت استانداردهای نگهداری و بهره برداری..و کاهش تلفات الکتریکی در بخش خطوط توزیع و انتقاله..الودگی رو هم بااین روش بحداقل رسوندند..آبهای زیرزمینی هم بمیزان ذخایرشون ۹ درصد افزایش یافته..البته دو نیروگاه صددرصد ابی و تعدادی نیروگاه خورشیدی و بادی به شبکه شون جمعا ۳۳۰۰ مگاوات اضاف کردن...
ارسال نظر قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «برق نیوز» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نتیجه عبارت زیر را وارد کنید
captcha =
وضعیت انتشار و پاسخ به ایمیل شما اطلاع رسانی میشود.
پربازدیدها
برق در شبکه های اجتماعی
اخبار عمومی برق نیوز
عکس و فیلم
پربحث ترین ها
آخرین اخبار