کد خبر: ۵۷۴۶۹
تاریخ انتشار : ۰۹:۵۲ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۳
جلسه آشنایی با سازوکار جدید روابط مالی و گردش نقدینگی صنعت برق با حضور مدیرعامل شرکت توانیر و ارتباط برخط با مدیران عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور در مرکز پایش صنعت برق برگزار شد.

به گزارش برق نیوز، مصطفی رجبی مشهدی در این جلسه هدف از برپایی این نشست را استقلال مالی شرکت‌های توزیع برق و تخصیص بهینه منابع عنوان کرد که از ابتدای اردیبهشت امسال طرح عملیاتی آن آغاز می‌شود.

مدیر عامل توانیر تصریح کرد: استقلال مالی شرکت‌های توزیع، مسوولیت این شرکت‌ها را در قبال وصول مطالبات و خرید برق برای تامین نیاز مصرف برق مشترکان بیشتر می‌کند.

وی افزود: با اجرای این طرح علاوه بر حساب مربوط به بهره برداری، حقوق پرسنل و هزینه‌های جاری، شرکت‌های توزیع از حساب‌های وکالتی خرید برق برخوردار می‌شوند که می‌توانند حداقل ٦٠ درصد برق مورد نیاز را از طریق بورس انرژی یا معاملات دوجانبه خریداری کنند.

رجبی مشهدی با تاکید بر نقش مهم مدیران بازار برق شرکت‌های توزیع در پیش بینی مصرف و نحوه خرید برق از بورس انرژی گفت: درصورتی که کارایی هر شرکت توزیع در خرید برق مطلوب ارزیابی شود، منابع بیشتری برای توسعه و سرمایه گذاری در اختیار آن شرکت قرار خواهد گرفت.

وی افزود: هزینه طرح‌های توسعه شرکت‌ها نیز براساس برنامه‌های مصوب سالانه و منابع در دسترس شرکت‌ها و در قالب مبادله تفاهم نامه هر شرکت با توانیر، ابتدای اردیبهشت هر سال انجام خواهد شد.

مدیرعامل توانیر در خصوص بیمه خسارت مشترکان برق یادآور شد: در حال حاضر انتخاب و انعقاد قرارداد با بیمه گر بابت پرداخت خسارات مشترکان برق و نیز پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شرکت‌های توزیع به طور متمرکز به وسیله شرکت توانیر انجام می‌شود.

رجبی مشهدی وصول مطالبات شرکت‌ها را در سازوکار جدید از اهمیت بالایی برخوردار دانست و افزود سهم هزینه‌های جاری هر شرکت متناسب با ضریبی از میزان وصول مطالبات ارتباط دارد. سخنگوی صنعت برق یکی دیگر از تغییرات را تاثیر سازوکار جدید در بخش هزینه و درآمد برشمرد به این معنی که شرکت‌های توزیع می‌توانند با کاهش هزینه ها، عملکرد خود را در بخش جاری و پرسنلی ارتقا دهند.

در ادامه میری مدیرکل اقتصاد، سرمایه گذاری و تنظیم مقررات بازار برق و آب وزارت نیرو استقلال مالی شرکت‌های توزیع را از کلیدی‌ترین ارکان اصلاح اقتصادی در صنعت برق برشمرد.

وی از اهداف اصلاح جریان نقدینگی در صنعت برق را استقلال مالی شرکت‌های توزیع، تقویت نظام بنگاهداری و نقش آفرینی عملکرد بازرگانی و وصول شرکت‌ها در کسب درآمد مالی عنوان کرد که به طور روزانه از سوی وزارت نیرو رصد و پایش می‌شود.

سیدعلایی معاون هماهنگی مالی، پشتیبانی و امور مجامع توانیر نیز در این جلسه استقرار نظام حاکمیت شرکتی، استقلال مالی و قابلیت افزایش بهره وری شرکت‌های توزیع را از مزایای سازوکار جدید اصلاح روابط مالی و گردش نقدینگی در صنعت برق عنوان کرد که یک جراحی در نظام اقتصادی محسوب می‌شود و توانیر برای عملیاتی شدن این طرح در کنار شرکت‌های توزیع قرار دارد.

وی استقرار نظام منابع و مصارف در صنعت برق را از دیگر مباحث با اهمیت برشمرد و با تاکید بر لزوم تبعیت مصارف از منابع، عملکرد وصول مطالبات را هم سنگ با مباحث پیک سایی شرکت‌ها عنوان کرد و افزود: مصارف باید بر اساس منابعی که ایجاد می‌شود، تعریف شود و هیچ مصارفی نباید خارج از محدوده منابع شرکت باشد.

باقری معاون بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران در تبیین سازوکار جدید خرید برق شرکت‌های توزیع به ارایه مقایسه‌ای از قیمت برق در بازار برق، بورس انرژی و برق تجدیدپذیر پرداخت و به شرکت‌های توزیع نیرو توصیه کرد حتی الامکان برق مورد نیاز را از بورس انرژی یا از طریق مبادلات دوجانبه خریداری کنند.

در ادامه خانی مجری طرح‌های بهینه سازی شرکت توانیر، چگونگی عملکرد شرکت‌های توزیع در فرایند جدید را بر منابع توسعه‌ای که در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد، اثرگذار دانست و گفت: افزایش وصول مطالبات شرکت‌ها موجب می‌شود منابع بیشتری نسبت به آنچه پیش بینی شده در اختیار شرکت‌ها قرار بگیرد.

این جلسه با ارائه داودی معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی توزیع پیرامون رویکرد جدید وصول مطالبات و برنامه‌های توسعه و تامین نقدینگی سرمایه گذاری در قالب مدل جدید همراه بود و در ادامه نشست پرسش و پاسخ از طریق ارتباط تصویری با مدیران عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق برگزار شد.

انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۰
0
9
جناب سیدعلایی لطفا این مطالبی که گفتی رو با زبان فیزیک هم بیان کنید چون برخی از معاونین مالی شرکتها مثل توزیع اهواز لیسانس فیزیک هستن و حتی سابقه کارپردازی هم ندارند و هیچی از این مطالبی که گفتی رو متوجه نمی شوند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۰
0
1
شدکتهای توزیع دولتی هستند یا خصوصی ؟!؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۰
2
8
آقای میری در دوران سربازی در دفتر آقای حقی فام به چه کاری مشغول بود؟ کی و چطور استخدام شد؟ با چند سال سابقه (حتی کارشناسی) به این سمت رسید!؟ نامعادلات این چنینی عامل بی اعتمادی مردم و بی انگیزگی پرسنل زحمتکش صنعت برق هست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
جوانگرایی یا سوزاندن استعدادها...جناب میری ،با چند سال سابقه دفتر داری فردی که خود هیچ سابقه مدیریتی نداشت چگونه چنین مسئولیتی را قبول کرده‌اید، پاسخ در آخرت و حق‌الناس خیلی سنگین است ،توصیه میکنم شهامت استعفا را داشته باشید . ( آشنای چند سال پیش)،
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
آقای برنگی که یهو از معاون قرارداد دائم ۲۰ سال سابقه شرکت، مستندات استخدام اولیه میخوای. همین زیر گوش خودتان مستندات استخدام این جوان در تهران بزرگ را دریافت کنید. اگر یه خرده قبلتر و گزارشات HRS توزیع مازندران در زمان حقی فام و همزمان با سربازی میری را هم بگیرید. چیزهای جالبی دستتون میاد
عباس
| Iran (Islamic Republic of)
آقای ...از خرمای اهواز چه خبر تمام شد خبر بدید ... فوری برات میفرسته
بچه محل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
0
0
بد بخت بودیم بدبخت تر شدیم
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
3
3
فقط این کار توانیر در راستای راحت کردن کار خودشون و تزریق پول به نیروگاهها هستش. وگرنه شرکتهای توزیع با این کار وضعشون بهتر نمیشه که‌هیچ بدتر هم میشه. با اینکار تقاضا و درنتیجه قیمتها در بورس انرژی بالاتر میره و صنایع همکه مجبورند برقشون رو از بورس بخرند بیچاره تر میشوند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
با ضعیفتر شدن معاونت توزیع این طرح تحقیقاتی (آزمایشگاهی حقی فام و میری) با حمایت باند خراسانیها و پدر سالار نیروگاه‌های خصوصی؟?؟ اجرا می‌شود.البته اگر طرح تهاتر طلب نیروگاهها با سهام شرکت‌های توزیع اجرایی میشد این روش تقسیم نقدینگی انجام نمیشد .آقای ذبیحی اگر بخواهد مسقل از باند خراسان عمل‌ کند کار سختی دارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
2
1
فعالیتهای موثر دکتر رجبی مشهدی تاکنون:
خداحافظی با تپه غرور، پیرپیران
خداحافظی با مدیران ناکارآمد در ستاد توانیر: علی اکبری و دکتر صادقی
تعیین تکلیف مدیران عامل که نیاز به تعویض بودند....
آیا مدیران کل دیگر ناکارآمد توانیر هم در لیست هستند؟

طرح استقلال مالی شرکتهای توزیع.

در ادامه؟
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
1
2
مبدع و نظریه پرداز طرح را هم معرفی بفرمایید که وقتی معلوم شد در صنعت با بنیان دولتی نباید تزهای خصوصی سازی الکی داد قصر در نرود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
چرا خودت وقتی پارسال داشتی میفروختی به فکر سهامدار شرکت نبودی؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۹
0
0
با این کار دیگه دلیل قطع برق میشه ضعف شرکت توزیع در خرید برق از بورس.
ارسال نظر قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «برق نیوز» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نتیجه عبارت زیر را وارد کنید
captcha =
وضعیت انتشار و پاسخ به ایمیل شما اطلاع رسانی میشود.
پربازدیدها
برق در شبکه های اجتماعی
اخبار عمومی برق نیوز
عکس و فیلم
پربحث ترین ها
آخرین اخبار