کد خبر: ۵۸۰۵۸
تاریخ انتشار : ۱۳:۵۱ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در فصل گرم سال جاری تلاش می‌شود تا بالاترین میزان انرژی برق برای صنعت فولاد تامین شود، گفت: در تابستان سال جاری بنا داریم مدیریت میزان برق تحویلی به صنایع فولادی را با همکاری انجمن فولاد پیش ببریم.

به گزارش برق نیوز، "علی اکبر محرابیان" در جلسه مشترک با اعضای انجمن فولاد ایران که با هدف هماهنگی برای تامین مصرف برق صنایع فولادی برگزار شد، گفت: صنعت فولاد ایران از جمله صنایع بالنده و پیشران صنعت کشور است که برای استمرار روند تولیدات به انرژی برق کافی نیاز دارد و وزارت نیرو تلاش می‌کند در قالب برنامه‌های تعاملی که با انجمن فولاد اجرایی خواهد کرد، بالاترین میزان برق ممکن برای این صنعت را در فصل گرم پیش رو فراهم کند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در دو سال گذشته از طریق جابجایی بار امکان تامین برق کافی و مورد نیاز صنایع انرژی بر کشور محقق شد، افزود: صنایع فولادی با کاهش میزان برق مصرفی در ساعات اوج بار مصرف و افزایش میزان مصرف برق در ساعات کم باری نه تنها به حفظ پایداری شبکه سراسری کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند در فصل گرم سال میزان تولید محصول خود را افزایش دهند.

یک سوم برق تولیدی کشور توسط صنایع انرژی بر مصرف می‌شود

وی با بیان اینکه یک سوم برق تولیدی کشور توسط صنایع انرژی‌بر مصرف می‌شود و این روند سال به سال روند افزایشی دارد، بیان کرد: در تابستان ۱۴۰۲ و در مقایسه با تابستان ۱۴۰۰ میزان برق تحویلی به کل صنایع انرژی‌بر به واسطه مدیریت باری که انجام شد ۲۵ درصد افزایش یافت.

محرابیان اضافه کرد: صنایع فولادی نیمی از کل انرژی برق صنایع را به خود اختصاص داده‌اند و تلاش وزارت نیرو این است که با تامین برق کافی، امکان افزایش تولید این صنعت را در فصل گرم سال جاری نیز فراهم کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه به طور کل صنعت ایران به واسطه ظرفیت‌های ذاتی کشور انرژی محور هستند، افزود: در طول سال‌های اخیر بسیاری از صنایع تلاش کردند میزان شدت انرژی مصرفی را کاهش دهند و انتظار می‌رود صنایع بزرگ دیگر نیز با اجرای برنامه‌هایی مانند استاندارد سازی تولید، شدت مصرف انرژی خود را کاهش دهند.

اعلام جزییات تامین برق صنایع در فصل گرم سال جاری

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه‌های وزارت نیرو برای تامین برق کل صنایع کشور در فصل گرم سال پرداخت و گفت: در برنامه‌های مدیریت مصرف برق سال جاری صنایع به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل صنایع کوچک و کارگاهی، صنایع متوسط و صنایع بزرگ و انرژی‌بر می‌شود.

محرابیان تصریح کرد: برق مورد نیاز صنایع کوچک و کارگاهی که ۹۲ درصد کل صنایع را شامل می‌شوند و میزان اشتغال زایی آن‌ها بسیار بالاست، بدون محدودیت در فصل گرم سال جاری تامین خواهد شد.

وزیر نیرو در مورد نحوه تامین برق صنایع متوسط و شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: دسته دوم صنایع متوسط و شهرک‌های صنعتی هستند که ۵۶ هزار واحد صنعتی را شامل می‌شوند. برق مورد نیاز این صنایع به مدت ۶ روز در هفته و به صورت شبانه روزی تامین خواهد شد و این صنایع تنها یک روز در هفته آنهم مطابق قانون کار تعطیل خواهند بود.

وی همچنین در مورد صنایع گروه سوم توضیح داد: ۷۰۰ واحد صنعتی بزرگ و انرژی‌بر مانند صنعت فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان و... نیز هیچ‌گونه تعطیلی به واسطه انرژی برق نخواهند داشت و تنها اقدامی که این صنایع برای حفظ پایداری شبکه سراسری انجام می‌دهند، این است که ساعت پرباری خود را به نیمه شب منتقل خواهند کرد و در ساعات گرم روز که مصرف برق شبکه اوج می‌گیرد، برق کمتری دریافت می‌کنند.

محرابیان در بخش پایانی سخنان خود به برنامه ویژه وزارت نیرو برای ترغیب مشترکان بخش خانگی برای کاهش مصرف برق اشاره کرد و افزود: مقایسه میزان مصرف برق بخش خانگی در فصل گرم سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، باوجود افزایش دما، افزایش ۱.۵ میلیون مشترک خانگی و عدم اعمال خاموشی در سال ۱۴۰۲، در سایه برنامه‌های تشویقی و فرهنگ سازی وزارت نیرو از ۴۸ تراوات ساعت در تابستان ۱۴۰۰ به ۴۶ تراوات ساعت در تابستان ۱۴۰۲ کاهش یافت.

وزیر نیرو در همین خصوص تصریح کرد: با توجه به اعطای پاداش‌های جذاب و ویژه مانند صد‌ها خودرو و میلیون‌ها جایزه دیگر برای مشترکان کم مصرف بخش خانگی در تابستان سال جاری، انتظار داریم در تابستان سال جاری نیز مشترکان خانگی به صورت ارادی مصرف برق خود را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند که این اتفاق می‌تواند به افزایش برق تحویلی به بخش‌های مولد کمک کند.

انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶
2
2
با سلام واحترام کاش جوایز نیز مدیریت مصرفی می شدند از قبیل کولرهای کم مصرف سیستم خورشیدی کامل پنج کیلووات به مشترکین خانگی ویک تیر و دو نشان می شد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶
3
9
برای چی تو با هلی کوپتر رئیس جمهور نرفتی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶
0
1
پس سایر برنامه های مدیریت مصرف کی تشریح میشه؟
تعرفه های کشاورزی عمومی و ادارات ؟
قبلا فرموده بودید ۱۰ مگاوات به نیروگاههای حرارتی اضافه میشه ۱۰ هزار مگاوات صنایع بزرگ اضافه می کنند و ۱۰ هزار مگاوات هم انرژی تجدید پذیر اضافه خواهد شد. ۳۶۰۰ مگاوات هم صنایع در تبدیل نیروگاههای موجود به سیکل ترکیبی مشارکت می کنند!!
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶
1
3
عجب .... وزیر بی خیال نیرو و باندش برنامه هم دارند
تصفیه خانه فاضلاب نیروگاه اصفهان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶
0
0
در کنار این صحبت ها
از ضخص جناب وزیر خواهشمندیم
ما ۱۶ نفر پرسنل تصفیه خانه نیروگاه اصفهان را تعیین تکلیف کنند
بعد از ۳سال بهره برداری هنوز بلاتکلیف
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
1
2
●●●●●●●●●●●●●●●●
ساختار شبکه ها را تغییر دهید جریان را مستقیم کنید و شر تلفات را از سر برق کم کنید ،
نه اینکه جریان مستقیم سولار ها را متناوب و تلفات ۲۵ درصد ی را به شبکه و تجهیزات تحمیل کنید
همانطور که امروز تمام و سایل خانه با dc کار میکنند ، فردا در صنعت هم این اتفاق می افتد که خیلی وقته شروع شده است
●●●●●●●●●●●
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
در کشورهایی چون ایلات متحده ، جریان مستقیم در حال جایگزین شدن است مزایای بیشمار این نوع جریان در تبدیل و انتقال و توزیع و مصرف ثابت شده است .
تکنولوژی مورد نیاز است.
مهرداد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
0
4
آدم این حرفها رو‌میشنوه انگار توی آمریکا زندگی میکنیم همه چیز خوبه همه چی عااالی دوشواااری ٕٕنه نه دوشواری نداریم خخخخخ بیست هزار مگاوات ناترازی و با یه مصاحبه حل کرد رفت خخخخخ
علی
|
Finland
|
۰۶:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
0
1
با سلام فروختن امتياز برق برای تولید سالانه ۱۲ در افزایش برق هست نه اینکه آنرا در آمد حساب کرده و مصرف نمایید.هر سال با ارسال پیامک تهدید به افزایش قبض برق میکنید بخدا مردم کم مصرف می‌کنند لوازم مصرفی کشور استاندارد نیست.ما ۱۰۰ ساله فقط یک نوع موتور کولر استفاده می‌کنیم با مصرف زیاد.بدترین و پر مصرف ترین کولرگازی های جهان وارد ایران می‌شود لطفآ جلوگیری کنید ممنونم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
0
0
سلام: یکی از سیساست ها وموشوق های عمومی چه در زمینه آب وچه برق بجای مسکن های تزریقی جهت تابستان همانند طرح واکسیناسیون عمومی میتواند از طریق مشارکت وزارت نیرو وسازمان بهینه سازی انرژی که تقریبا چندین سال است نمودی ندارد به صورت برنامه ریزی شده طرح جمع اوری وسایل وتجهیزات قدیمی انرزی بر مانند کولر های ابی و...وجایگزینی انها با کولر های کم مصرف نوین ویا در حوزه اب پیکج های رایگان جهت هر مصرف کننده خانگی مانند کاهنده های مصرف حمام و... قطعا موثر تر خواهد بود ولی چرا هر ساله با نگاه سطحی نگری بصورت تشویق موقت .....اساسا وزارت نیرو میتواند در سطح مجموعه خود در وزارت وشرکتهای هلیدینگ همین روشها را برای کلیه کارکنان شروع وتسری به کل کشور نماید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
عالی بود
در تمام بخشها بهره وری در پایینترین حد است و باید رسیدگی گردد صنعت و کشاورزی ، اداری ، خانگی ، تجاری
نه فقط بفکر نیروگاه خورشیدی باشید
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
1
3
این مصاحبه ها تاثیری در ادامه وزارت ایشان نخواهد داشت و احتمالا ظرف چند ماه آینده باید ایشان با سمت وزارت خداحافظی کنند.
Payam
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
0
1
آفتابه لگن 7 دست شام و ناهار هیچی
بعد 23 سال در نیروگاه حقوق دریافتی 15 تومن
انشالله نبینیمت
ارسال نظر قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «برق نیوز» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نتیجه عبارت زیر را وارد کنید
captcha =
وضعیت انتشار و پاسخ به ایمیل شما اطلاع رسانی میشود.
پربازدیدها
برق در شبکه های اجتماعی
اخبار عمومی برق نیوز
عکس و فیلم
پربحث ترین ها
آخرین اخبار