کد خبر: ۵۷۶۸۴
تاریخ انتشار : ۱۶:۴۷ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
مدیر عامل توانیر گفت: مشترکانی که در تابستان امسال مصارف برق خود را نسبت به سال قبل کاهش دهند، علاوه بر پاداش در قبوض برق، به قید قرعه از جوایز متنوعی مثل خودرو و لوازم خانگی بهره‌مند خواهند شد.

به گزارش برق نیوز، "مصطفی رجبی مشهدی" در نشست خبری امروز سه شنبه با بیان اینکه برای گذر از اوج بار مصرف برق در فصل گرم سال جاری وزارت نیرو ۱۸۰ برنامه عملیاتی در دستور کار قرار داده است، افزود: این ۱۸۰ برنامه در ۶ محور اجرایی می‌شود که بخش مهمی از این محور‌ها به توسعه نیروگاهی مربوط است.

مدیرعامل توانیر اضافه کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۸۵۳۸ مگاوات ظرفیت جدید به شبکه سراسری افزوده شده است که بخشی مربوط نیروگاه‌های جدید، بخشی مربوط به توسط نیروگاه‌های ساخته شده توسط صنایع و بخشی نیز به افزایش راندمان نیروگاه‌های موجود با کمک شرکت‌های دانش بنیان مرتبط است.

وی با اشاره به اینکه در بخش صنعت تاکنون ۱۳۶۹ مگاوات ظرفیت تولید برق به شبکه اضافه شده است، اظهار کرد: تا اوج بار سال جاری میزان تولید برق بخش صنایع کشور به ۱۸۷۱ مگاوات می‌رسد.

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه صنایع انرژی بری که اقدامی برای نیروگاه نکرده اند در اولویت برنامه‌های مدیریت مصرف قرار خواهند گرفت، ادامه داد: صنایع انرژی بر مکلف به ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه بودند که تاکنون این صنایع برای ساخت ۱۷ هزار مگاوات انرژی برق موفق به دریافت موافت‌های اصولی شده‌اند و که عملیات ساخت نزدیک به ۶ هزار مگاوات از این نیروگاه‌ها آغاز شده است.

خروج نیروگاه قشم از حبس تولید با کمک شرکت خلاق ایرانی

وی در ادامه سخنان خود به موضوع انتقال برق از جزیره قشم به سرزمین اصلی پرداخت و در این خصوص گفت: سال‌های سال بود که هادی عبور دریا از جزیره قشم به سرزمین اصلی دچار مشکل بود، اما در سال گذشته به کمک یک شرکت دانش بنیان موفق شدیم این مشکل را حل کنیم و اکنون فاصله بین جزیره قشم تا سرزمین اصلی به طول ۱۳۰۰ متر به هادی الکتریکی مجهز شده است که این اتفاق مشکل حبس تولید برق در جزیره قشم را حل کرد.

اعطای پاداش ۲۰۰۰ تومانی به مشترکان خانگی برای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی

رجبی مشهدی در رابطه با برنامه‌های تشویقی مدیریت برق در زمان اوج بار نیز اظهار داشت: پاداش صرفه جویی مطابق سال قبل و به ازای هر کیلووات تا ۲۰۰۰ تومان به مشترکانی که مصرف خود را نسبت به سال قبل کاهش دهند، پرداخت می‌شود و علاوه بر پاداش صرفه جویی که بر قبوض اعمال می‌شد ۴۷ میلیون جایزه نفیش و ارزشمند نظیر خودرو و لوازم خانگی برای مشترکان خانگی خوش مصرف در نظر گرفته شده است که بر اساس میزان کاهش مصرف برق در اوج بار به صورت قرعه کشی در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

مدیر عامل توانیر درباره ضرورت مدیریت مصرف برق در بخش کشاورزی بیان کرد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران مالکان چاه‌های کشاورزی که ۵ ساعت در مدیریت مصرف مشارکت داشته باشند، ۱۹ ساعت باقی مانده برق آن‌ها رایگان است و در صورتی که مشارکت بیشتر از ۵ ساعت داشته باشند، مشمول پاداش نقدی نیز خواهند شد.

شناسایی ۸۰۰۰ مرکز غیرمجاز رمز‌ارز

وی در ادامه پیرامون مصرف برق مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد قابل توجهی مرکز استخراج رمز ارز در کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۸ هزار مرکز غیرمجاز رمزارز شناسایی شده است که ۸۰۰ مگاوات معادل مصرف این ماینر‌ها بود و برای تأمین‌ای میزان برق به یک نیروگاه با ظرفیت تولید ۱۱۰۰ مگاوات نیاز داشتیم.

رجبی مشهدی ادامه داد: بر اساس قانون جدید این دستگاه‌ها امحا می‌شود و معادل ۱۰۰ برابر تعرفه‌های برق جریمه می‌شوند. موارد مجاز نیز بر اساس ضوابط ۱۲ شب تا ۷ صبح از ماینر‌ها استفاده کنند و اگر از تابلو برق سبز خرید کنند محدودیتی ندارند.

مدیرعامل توانیر در همین خصوص به کسانی که تمایل دارند در این صنعت به کسب و کار مشغول شوند، توصیه کرد برای جلوگیری از برخورد قانونی و اعمال جریمه‌های سنگین از دستگاه‌های ذیربط اقدام به دریافت مجوز نمایند.

تعرفه برق در چارچوب الگوی مصرف تغییر نمی‌کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشار به اینکه تاکنون ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه کنتور هوشمند برای مشترکان بخش‌های مختلف نصب شده است، ادامه داد: تاکنون نزدیک ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند برای مشترکان بخش خانگی نصب شده است و از طریق این کنتور‌ها بیش از ۶۰ درصد مصرف برق کشور از مدیریت می‌شود.

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه تعرفه برق در سال جاری تغییر پیدا نمی‌کند، خاطر نشان کرد: مشترکانی که بر اساس الگوی مصرف، مصرف برق داشته باشند تعرفه آن‌ها یارانه‌ای محاسبه می‌شود و افرادی که بیش از الگوی مصرف، مصرف برق داشته باشند تعرفه آن‌ها به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

آمادگی برای سه سناریوی مصرف در اوج بار ۱۴۰۳

وی در بخش پایانی سخنان خود در مورد سناریو‌های طراحی شده برای عبور موفق از اوج بار سال جاری بیان کرد: برای فصل گرم سال جاری سه سناریوی افزایش ۳.۵ درصدی، ۴.۵ درصدی و ۶ درصدی پیش بینی کرده ایم که در صورت تحقق سناریوی ۶ درصدی، مصرف برق کشور به ۷۷ هزار و ۷۵۰ مگاوات خواهد رسید و در صورت تحقق سناریوی ۳ درصدی نیز مصرف برق کشور به ۷۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات می‌رسد که برای هر سه سناریو آمادگی لازم در وزارت نیرو وجود دارد.

شهروندان تحت تاثیر تبلیغات فریبنده کولرگازی قرار نگیرند

وی با تاکید بر لزوم استفاده از کولر‌های آبی در مناطق عادی و پرهیز از استفاده از کولر گازی در این مناطق گفت: در مناطق عادی اگر از کولر گازی استفاده شود، مصرف برق از الگو بیشتر می‌شود که در این صورت امکان صدور قبض نجومی برای این مشترکان پرمصرف وجود دارد.

مدیرعامل توانیر در همین رابطه با اشاره به اینکه شهروندان نباید تحت تاثیر تبلیغات فریبنده فروشندگان کولرگازی قرار بگیرند، ادامه داد: استفاده از کولر‌های گازی در مناطق عادی میزان مصرف برق شبکه را به شدت افزایش می‌دهد و این در حالی است که در این مناطق می‌توان با استفاده از کولر‌های آبی ضمن کاهش مصرف برق، همچنین دمای متبوع تری را در محیط خانه و کار ایجاد کرد.

تغییر ساعت ادارات بر اساس مصوبه هیئت وزیران خواهد بود

وی در رابطه با تغییر ساعت ادارات از خرداد ماه، اضافه کرد: بر اساس ماده ۴ مصوبه هیأت وزیران تغییر ساعت کاری را خواهیم داشت و اگر تغییری در این زمینه اتفاق بیفتد اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین از ۱۵ خرداد تغییر ساعت کاری را خواهیم داشت.

رجبی مشهدی در خصوص تغییر ساعت ادارات در فصل گرم سال اضافه کرد: سال گذشته از طریق تغییر ساعت اداری ۸۵۰ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق صورت گرفت و در سال جاری نیز با توجه به افزایش کنتور‌های هوشمند در بخش ادارات، هدفگذاری ۱۵۰۰ مگاواتی در این خصوص در دستور کار قرار دارد.

سازوکار معاملات جدید برق در بورس انرژِی

مدیرعامل توانیر در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح فعالیت شرکت‌های توزیع برق در بورس انرژی پرداخت و در این خصوص گفت: از روز شنبه هفته جاری شرکت‌های توزیع سراسر کشور فرایند خرید برق از بورس انرژی را آغاز کرده‌اند و شرکت توانیر به صورت هفتگی به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان حساب وکالتی این شرکت‌ها را شارژ می‌کند تا بتوانند در بورس اقدام به خرید برق برای مشترکان خود کنند.

رجبی مشهدی ادامه داد: علاوه بر شرکت‌های توزیع همچنین مشترکان بالای یک مگاوات در بورس انرژی اقدام به خرید برق می‌کنند و در حالی که در سال گذشته میزان فروش برق در بورس انرژی به ۵۳ تراوات ساعت رسیده بود، پیش بینی می‌کنیم در سال جاری این رقم تا ۲۱۰ تراوات ساعت افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه هفتم توسعه در پایان این برنامه باید سهم فروش برق در بورس انرژی به ۶۰ درصد برسد، توضیح داد: بر اساس هدفگذاری صورت گرفته در وزارت نیرو پیش بینی می‌کنیم در پایان سال جاری هدف نهایی برنامه هفتم در این خصوص محقق شود و میزان معاملات در بورس تا ۴ برابر سال گذشته افزایش یابد.

مدیرعامل توانیر در مورد مزایای تبادل برق در بورس اضافه کرد: ایجاد رقابت سالم، شفافیت مالی، اصلاح ساختار مالی صنعت برق، ایجاد نظام شرکتی در شرکت‌های توزیع از جمله مزایای اجرای این طرح است که علاوه بر آن پرداخت نقدی پول به نیروگاه‌ها نیز از این طریق این ساز و کار به توسعه صنعت نیروگاهی و افزایش جذابیت سرمایه گذاری در این بخش کمک خواهد کرد.

هدفگذاری صادرات برق به کشور‌های افغانستان، پاکستان و ترکیه و عراق

وی در ارتباط با ایجاد بستر‌های لازم در وزارت نیرو برای توسعه انرژی تجدیدپذیر نیز گفت: وزارت نیرو با راه اندازی تابلوی سبز بورس و اقتصادی کردن قیمت برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در تلاش است تا میزان سرمایه گداری در این حوزه را افزایش دهد.

رجبی مشهدی در همین رابطه با اشاره به اینکه در سال گذشته قیمت برق در تابلوی سبز بورس تا ۳۸۰۰ تومان معامله شد، گفت: پیش بینی می‌کنیم در سال جاری و سال‌های آتی شاهد افزایش قابل توجه ایجاد ظرفیت تولید برق در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر باشیم.

مدیر عامل توانیر همچنین با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای صادرات برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر اضافه کرد: برنامه ما این است که بخش خصوصی در صادرات و ترانزیت برق انرژی‌های تجدیدپذیر مشارکت کند و در گام اول صادرات برق تجدیدپذیر به کشور‌های افغانستان، پاکستان و ترکیه و عراق با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات هدفگذاری شده است که تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر می‌توانند ۸ ماه برق خود را صادر کنند و ۴ ماه دیگر برق را در تابلو سبز بورس عرضه کنند.

سفر هیئت ایرانی به ترکیه برای نهایی شدن تبادل ۶۰۰ مگاواتی برق

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه وزرات نیرو برای تبادل برق با ترکیه خاطر نشان کرد: سال گذشته برنامه تبادل برق با ترکیه به میزان ۶۰۰ مگاوات را وارد فاز اجرایی کردیم و به زودی هیئتی از ایران برای نهایی کردن این پروژه به ترکیه سفر خواهد کرد.

مدیرعامل توانیر در ارتباط با واردات برق در اوج بار مصرف نیز گفت: پیش‌بینی می‌کنیم به میزان ۵۰۰ مگاوات واردات برق از کشور‌های ترکمنستان و ارمنستان در فصل گرم سال جاری انجام دهیم که می‌تواند بخشی از نیاز‌های ما را در این فصل پوشش دهد.

انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کارمند توانیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
1
8
بهترین پاداش برای مشترکین خانگی و صنعتی، و بلکه بهترین پاداش برای صنعت برق، این است که جناب دکتر مشهدی زودتر بازنشسته بشوند؛ چون هم سنوات خدمتی‌شون تمام شده و هم صنعت برق کشور از سالها بی تدبیری و ترک فعل های ایشان و تیم های منصوب‌شان زمین گیر شده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
برنگی رو برداشتند تیتری نمیزنید ازانتصابات برق نیوز جان ایشالله تا اخر هفته دونفر دیگه هم هستند
ناشناس
| United States of America
مدیر حراست شرکت توانیر هم در دست تغیرات هست به زودی
شاهین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
5
5
صادرات برق به کشورهای همسایه رو قطع کنید مشکل برق حل میشه.اینکه در تابستان برق صنایع و کشاورزی رو قطع میکنید که مصرف خانگی روبه راه بشه باخت هست.
مردم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
0
7
فشار روی مردم و قطع برق صنایع و بخش کشاورزی اونم برای ۵ سال!یعنی هیچ تدابیری در این ۵ سال کمبود برای کشور اتخاذ نکردین.و هنوز دارین برق رو قطع و جیره بندی میکنید.تعرفه برق رو به بالاترین سطح بردین.اونوقت دارین تلاش میکنید برق به اروپا صادر کنید.قبوض برق در این تورم و گرانی و بیکاری واقعا داره یه معضل برای مردم میشه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
0
5
چرا برق نیوز خبر برکناری برنگی از بازرسی توانیر منتشر نمیکنه!!!؟ چند روز ازش گذشته
مدیر پایگاه خبرش رو استوری کردیم ولی هنوز حکم رسمی ایشون نخورده و نمیشه فعلا قطعی کار کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
سیاست جدید دوستانه
حاجی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
0
3
مردم شدن دشمن خونی دولت. سه سناریو برای مقابله با مردم. تا کی سال به سال کمتر مصرف بکنن. مگه میشه تو شرجی شمال و جنوب بدون کولر زندگی کرد. ولمون کنید به خدا ولمون کنید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۸
0
1
آقای دکتر تولید کننده ای که از فروش برق لابلای تولید کالا بهره میبرد هیچگاه پاداش نمیخواهد و اینکار کمکمی به کاهش پیک نمیکند حداقل ۳۰ درصد مصارف صنعتی تجاوز از قدرت دارند اگر جلوی اینکار را بگیرید که ابزار قانونی هم در دستتون هست آنوقت یک گل به ناترازی زده اید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۰
1
0
طرح تعرفه بندی برق و نرخ پلکانی موجب میشود که مصرف کننده در تمام بخش ها تلفات خود را حذف کند تا کمتر هزینه برق داشته باشند.
این ده ها نیروگاست
بدون جنگیدن پیروز شدن هنر مردان خداست
ارسال نظر قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «برق نیوز» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نتیجه عبارت زیر را وارد کنید
captcha =
وضعیت انتشار و پاسخ به ایمیل شما اطلاع رسانی میشود.
پربازدیدها
برق در شبکه های اجتماعی
اخبار عمومی برق نیوز
عکس و فیلم
پربحث ترین ها
آخرین اخبار